Ata Yatırım

Türk sermaye piyasalarının gelişimine katkıda bulunmak gibi önemli bir misyon üstlenerek, 1991 yılında İstanbul’da kurulmuştur. Zaman içinde Ata Yatırım, Yatırım Bankacılığı ürünlerini de en üstün kalitede sunabilen ülkenin önde gelen bir aracı kurumu haline gelmiştir. Tüm faaliyetlerini üstlendiği bu misyon çerçevesinde organize eden Ata Yatırım, uluslararası ve Türk yatırımcılara en geniş yelpazede sermaye piyasası aracılık hizmetleri vermektedir. Şirket tarafından sunulan hizmetler arasında en önemlileri, hisse senedi ve sabit getirili menkul kıymetlerin alım satımı, varlık yönetimi, kurumsal finans ve ekonomik araştırmalardır. Finans sektörüne adım attığı günden itibaren Ata Yatırım, Türkiye’deki sermaye piyasalarının gelişmesine katkıda bulunan birçok yeni ve yaratıcı finansal ürün ve hizmet geliştirmiştir. Ata Yatırım bununla birlikte sektöre yeni bir vizyon ve yönetim anlayışını da beraberinde getirmiştir. Ata Yatırım’ı sektördeki rakiplerinden ayıran özellikleri sıralamak gerekirse; sürekli gösterdiği başarılardan dolayı 1993’ten itibaren menkul kıymet işlem hacimleri açısından aracı kurumlar sıralamasında hep ilk iki sırayı paylaşması; yönetiminde olan fonların aktif büyüklüğü itibariyle 1996’dan beri ilk dört aracı kurum ve banka arasında yer alması; güçlü organizasyon yapısı ile ISO 9000 Kalite Güvence Belgesi’ne sahip olması ve 2000 Yılındaki Tüsiad-Kalder Ulusal Kalite Başarı Ödülü’nü alması belirtilebilir. Sahip olduğu bu değerlerin yanısıra varlık yönetiminde gösterdiği başarıdan dolayı haklı bir üne kavuşmuş, yatırım kararlarında değişik ancak güven verici bir tutum izlemiş, kurumsal müşterilerine özgün çözümler üretmiş, özellikle Yatırım Bankacılığı konusunda birçok büyük projeye imza atmış, sektördeki diğer kuruluşlara örnek olmuş ve çoğu zaman bu konularda yol gösterici bir rol üstlenmiştir. Bu birikim sonucu elde edilen çeşitli çözümler pazarlanabilir ürünler haline getirilerek diğer finansal kurumlara da pazarlanmaktadır.

Ata Yatırım, Yatırım Bankacılığı Bölümü, son yirmi yılda, 18’i özelleştirme, 22’i birleşme satın alma olmak üzere 100’ün üzerinde kurumsal finansman ve danışmanlık projesinde çalışmış, hem yurtiçinde hem de yurtdışında firmaların yatırımcılara tanıtımına yönelik 300’ün üzerinde gezi gerçekleştirmiş ve 85’in üzerinde Halka Arz’da görev almıştır. Söz konusu bu kurumsal finansman ve danışmanlık projeleriyle, Türkiye Ekonomisine yaratılan toplam kaynak, 3 milyar ABD$’yi geçmiştir. Ata Yatırım Yatırım Bankacılığı Bölümü, Arcelor, News Corp, AIG, AIG Capital, JBIC, IFC, Dubai Holding, Emirates Bank gibi dünyanın önde gelen kuruluşlarına özellikle “Pazara Giriş” ve “Alıcı Taraf Danışmanlığı” alanlarında danışmanlık hizmetleri sağlamıştır. Ayrıca Ata Yatırım, Türkiye’de yatırım yapmayı hedefleyen AIG Capital, Sparx (Nomura), Citibank, Merrill Lynch ve Amerika ve Avrupa’da faaliyet gösteren diğer birçok büyük yatırım fonuna “Geniş Kapsamlı Finansal Ortaklık (Private Equity) Danışmanlık Hizmetleri” sağlamıştır. 2009’un ikinci yarısında, Ata Yatırım, Akfen Holding’in TÜVTURK Araç Muayene İstasyonlarında sahip olduğu hisselerinin Bridgepoint’e satılmasında Akfen Holding’e danışmanlık hizmetleri sağlamış olup, bu işlem 2009 yılında gerçekleşen en büyük Finansal Ortaklık işlemi olmuştur. 2010 yılında ise Ata Yatırım, Kurdoglu ve Üründül ailelerine; Burger King, Sbarro, Arby’s ve Popeyes’ın Türkiye’deki Master Franchise’ı olan Tab Gıda’daki azınlık hisselerinin Cartesian Capital’a satışı konusunda danışmanlık vermiştir. Bunların yanında, Ata Yatırım Ata Grubu şirketlerine de in-house danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. 2011 yılında Ata Yatırım, Kuzey Amerika ve dünya genelinde bankacılık, sigorta, yatırım, mortgage, kurumsal ve bireysel finansman hizmetleri sunan Wells Fargo ile bir statejik işbirliği yapılmıştır. Bu iş ortaklığı sayesinde Ata Yatırım, yabancı yatırımcılara Türkiye’de yatırım fırsatları sunarken aynı anda Türk yatırımcılara da yurtdışındaki yatırım fırsatlarını tanıtarak kıtalar arası birleşme ve satınalmalardaki etkinliğini daha da artırmayı hedeflemektedir.

2016 yılı Aralık ayında ise global anlamda rekabetçi bir oluşuma imza atarak, dijital servis modeli ile teknolojik yapısını en üst seviyeye taşıyan Ata Online ile birleşme kararı almıştır. Yeni yapılanmayla birlikte 25 yıldır Ata Finans Grubu bünyesinde faaliyet gösteren her iki şirket, teknolojik üstünlük ve sonuç odaklı yüksek getirili yatırım fikirlerini birleştirerek tek bir platformda toplamıştır. Bu doğrultuda Ata Online, Ata Yatırım’ın dijital platformu olarak hizmet vermektedir.

Web Sitesi
http://www.atayatirim.com.tr

Adres
Emirhan Caddesi No: 109 Atakule 34349 Balmumcu Beşiktaş / İstanbulTelefon
+90 212 310 6200Faks
+90 212 258 3630Harita

View AtaKule in a larger map